“Οι επιστολές του Άνθιμου Γαζή στον Θήρσιο” στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο της ΔΔΕ Μαγνησίας

Στο πλαίσιο του 2ου Μαθητικού Συνεδρίου που διοργάνωσε η ΔΔΕ Μαγνησίας και το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 17, 18 και 19 Απριλίου 2019, στο Πνευματικό Κέντρο Ι. Μητρόπολης Δημητριάδος και Αλμυρού, συμμετείχε το ΓΕΛ Καναλίων, και συγκεκριμένα η Β’ Λυκείου του σχολικού έτους 2018-2019, με παρουσίαση ομαδικής εργασίας, με συντονίστρια την υπεύθυνη του προγράμματος εκπαιδευτικό φιλόλογο κ. Μαθινού Μαρία.

Η εργασία με θέμα “Οι επιστολές του Άνθιμου Γαζή στον Θήρσιο” είχε ως αντικείμενο την επεξεργασία και το σχολιασμό επιστολών που έστειλε ο Άνθιμος Γαζής στον Γερμανό κλασσικιστή Θήρσιο, πριν την έναρξη της ελληνικής επανάστασης του 1821.

Η επεξεργασία των επιστολών κατέδειξε τις στενές σχέσειις των Φωτισμένων Ανθρώπων του Γένους μας με τους Γερμανούς κλασσικιστές αλλά και με άλλους πνευματικούς ανθρώπους της Ευρώπης, με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους για την προώθηση του δίκαιου αιτήματος των Ελλήνων για ελευθερία.