Πρόσκληση ψυχολόγου στο ΓΕΛ Καναλίων

Στις 22 Μαρτίου, στο πλαίσιο του θεσμού του Συμβούλου Σχολικής Ζωής, και έπειτα από πρόσκληση του υπεύθυνου εκπαιδευτικού στο ΓΕΛ Καναλίων, Μαθινού Μαρίας, επισκέφτηκε το σχολείο μας η ψυχολόγος του ΚΕ.ΔΑ.ΣΥ. Μαγνησίας, κα Βερέμη Βικτωρία.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές/-τριες πρότειναν τα παρακάτω θέματα:

• διαχείριση του άγχους για τις Πανελλήνιες
  • προβληματισμός για την επαγγελματική αποκατάσταση
  • αίσθηση του αδιέξοδου-ανησυχία για τη μετάβαση προς την ενηλικίωση και την προσαρμογή σε καινούριες πρωτόγνωρες εμπειρίες
  • αγωνία για τυχόν διάψευση των προσδοκιών του οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος, αν δεν συντελεστεί επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις
  • αδυναμία χειρισμού συναισθηματικών κρίσεων κατά την περίοδο προετοιμασίας
  • βίωση δυσφορίας λόγω ψυχικής πίεσης και τάση για κατάθλιψη.

Η επαφή των μαθητών/-τριών της Γ΄ Λυκείου με την ψυχολόγο διήρκεσε δύο ώρες, και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των παιδιών, τους δόθηκε η ευκαιρία να διατυπώσουν τους προβληματισμούς τους λαμβάνοντας μία επιστημονική\προσέγγιση από ειδικό σχετικά με τα θέματα που τους απασχολούν, σε μια τόσο κρίσιμη για τη μετέπειτα ψυχική και κοινωνική τους ανάπτυξη περίοδο της ζωής τους. Η ψυχολόγος ήρθε σε επαφή και με μαθητές/-τριες της Α΄ και της Β΄ Λυκείου, συζητώντας θέματα που απασχολούν τους εφήβους.