Εβδομάδα του Κώδικα #codeWeek

Στο ψηφιακό περιβάλλον της εποχής μας όπου όλα εξελίσσονται ταχύτατα, η συγγραφή κώδικα συμβάλλει στο να κατανοήσουμε καλύτερα το νέο περιβάλλον, να αναπτύξουμε νέες ψηφιακές δεξιότητες και να ανακαλύψουμε νέες καινοτόμες ιδέες.

Στο πλαίσιο αυτό, η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στοχεύει να φέρει την κωδικοποίηση και την ψηφιακή γνώση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται για το αντικείμενο, με έναν διασκεδαστικό και ελκυστικό τρόπο.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, 9-24 Οκτωβρίου 2021, είναι μια πρωτοβουλία που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Τα τελευταία χρόνια πραγματοποιείται κάθε χρόνο τον μήνα Οκτώβριο, εμπλέκοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές από όλη την Ευρώπη σε μια ευχάριστη διαδικασία εκμάθησης, ανταλλαγής ιδεών και διάχυσης της τεχνολογίας.

Διαβάστε περισσότερα για την κάθε δραστηριότητα που αναπτύξαμε πατώντας το αντίστοιχο σύνδεσμο

1. Σπάσε τον κώδικα – Ά τάξη
  2. Προσομοίωση φωτεινού σηματοδότη με Arduino – Β’ τάξη