Εορτασμός της 25ης Μαρτίου

Σήμερα, 24 Μαρτίου 2021, στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Απελευθέρωση της Ελλάδας το 1821, πραγματοποιήθηκε από το ΓΕΛ Καναλίων αφιέρωμα για την Επέτειο της Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου για το σχολικό έτος 2020-21. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, σύμφωνα με τα έκτακτα μέτρα που έχουν ληφθεί για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.

Την γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου, ο κος Μολοχάς Θεόδωρος και η κα Μαθινού Μαρία. Το αφιέρωμα περιλάμβανε σύντομη αναφορά στα σημαντικότερα γεγονότα που διαδραματίστηκαν πριν από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, αλλά και εκτενέστερη αναφορά σε καθοριστικά γεγονότα που συνέβησαν κατά τη μετέπειτα εξέλιξη της επανάστασης. Οι μαθητές/-τριες του σχολείου συμμετείχαν ενεργά στη διαδικασία της εκδήλωσης διαβάζοντας γνωστά έργα ποιητών της επανάστασης, αλλά και αποσπάσματα από τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη. Στο τέλος, αναφέρθηκαν σημαντικές πληροφορίες για τον Εθνικό μας Ύμνο αλλά και για την Εθνική μας Σημαία. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την προβολή του Εθνικού μας Ύμνου σε νοηματική γλώσσα, όπως μεταδόθηκε από την ΕΡΤ.