Συζητώντας με μία ψυχολόγο…

Στις 11 Μαΐου 2022 η κα Ρούσση Χριστίνα, Επίκουρη Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής, της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, πραγματοποίησε επιμόρφωση στους εκπαιδευτικούς του ΓΕΛ Καναλίων, με θέμα: «Ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών».

Η κα Ρούσση αναφέρθηκε αρχικά σε θέματα που αφορούν την ενεργοποίηση της διάθεσης των μαθητών/-τριών για μάθηση, την πρόκληση ενδιαφέροντος καθώς και τη βελτίωση των μαθησιακών επιδόσεων των παιδιών. Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με την ενδυνάμωση του ρόλου του εκπαιδευτικού, την πρόκληση να ανταποκρίνεται σε πολλαπλούς ρόλους, να αφιερώνει προσωπικό χρόνο για τη διεκπεραίωση συνεχώς αυξανόμενων απαιτήσεων, αλλά και να ανταποκρίνεται σε θέματα παιδαγωγικού χαρακτήρα.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με την έκφραση της ανάγκης για συνδρομή ψυχολόγου στην υποστήριξη και των μαθητών/-τριών και εκπαιδευτικών κατά την εκπαιδευτική διαδικασία.