Έκθεση Φωτογραφίας των μελών του Ομίλου Φωτογραφίας

Με τη λήξη του προγράμματος του Ομίλου Φωτογραφίας, πραγματοποιήθηκε συλλογική έκθεση επιλεγμένων φωτογραφιών των μελών του Ομίλου.

Η θεματολογία και οι δράσεις του ομίλου παρουσιάστηκαν σε όλο το σχολείο με την προβολή του παρακάτω βίντεο, όπου εκτός από τις δημιουργίες τους, οι μαθητές δίνουν και κάποιες συμβουλές. Οι φωτογραφίες που παρουσιάζονται στο βίντεο αλλά και εκείνες που επιλέχθηκαν για την έκθεση, τραβήχτηκαν στο πλαίσιο των εβδομαδιαίων συναντήσεων των μελών του ομίλου, όπως επίσης και κατά την επίσκεψη του σχολείου στο Κέντρο Άγριας Ορχιδέας του Βορείου Πηλίου με έδρα την Κερασιά και κατά την 4ήμερη εκδρομή του σχολείου στην Ξάνθη. Φυσικά, οι μαθητές παροτρύνθηκαν να φωτογραφίζουν με κάθε ευκαιρία, οπουδήποτε και ανά πάσα ώρα, προσπαθώντας να ξετυλίξουν τη δημιουργικότητά τους και την καλλιτεχνική τους ματιά.

Οι φωτογραφίες, στο σύνολό τους 29 (έργα 8 μαθητών της Β’ ΓΕΛ), εκτέθηκαν στον χώρο του λυκείου, στον πρώτο όροφο.

Παράλληλα, δημιουργήθηκε και ψηφιακή έκθεση των φωτογραφιών των μαθητών, με το διαδικτυακό λογισμικό artsteps.

Δείτε στιγμιότυπα από την έκθεση στο χώρο του σχολείου παρακάτω: